تبلیغات
خانه بهداشت، روستاما، سخوید محل بغلHome Health Location Side - آلزایمر (از دست رفتن حافضه )
خانه بهداشت، روستاما، سخوید محل بغلHome Health Location Side سربازگم نام
:بهورز : بهورزان ستون شبکه بهداشت می باشند@یاور وخادم همیشگی بهداشت روستا
خط مقدم بهداشت
abbas zare behvarz گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

آلزایمر

آلزایمر چیست ,علل آن کدامند و چه علائمی دارد؟

  

آلزایمر بیماری مزمن و تحلیل برنده سلول های مغزی


در جهان هر ۷ ثانیه یک نفر و در ایران هر ۱۲ دقیقه یک نفر به آلزایمر مبتلا می شوند

در اوایل ابتلا به آلزایمر

، فرد کاملا سالم و بدون نقص است ولی به تدریج حافظه اخیر و سپس حافظه دور خود را از دست می دهد. سن فراموشی در ایران به زیر ۶۰ سال رسیده است و ۲ تا ۵ درصد افراد مسن را درگیر می کند.این بیماری به ندرت در افراد جوان تر مشاهده می شود.در آلزایمر فرد توانایی فکر، استدلال و ارتباط اجتماعی را از دست می دهد و به جایی می رسد که فرد توانایی مراقبت کردن از خود را ندارد.

از علل این بیماری می توان

به عوامل ژنتیکی، اختلال در نوعی پروتئین های داخل مغز که باعث رسوب پلاک های پیری در بافت مغز می شوند اشاره کرد.یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین که در مبتلایان به آلزایمر کاهش پیدا می کند شاید از دیگر علل آلزایمر باشد. یکی دیگر از علل بیماری کمبود ویتامین B1 یا ویتامین C ، کم کاری تیروئید و تعدادی از بیماری های متابولیک ارثی است. کسانی که سابقه مصرف الکل دارند یا ضربات شدید مغزی به آن ها وارد شده بیش از دیگران در خطر آلزایمر قرار دارند.


جهت جلوگیری از پیشرفت از بیماری:

بعضی معتقدند تجویز ملین، داروهای گیاهی، روان درمانی، طب سوزنی و ماساژ درمانی بسیار در جلوگیری از پیشرفت بیماری تاثیر دارند.

در مراحل اولیه تماشای آلبوم عکس، خاطرات، اقوام و آشنایان، دیدن فیلم و سریال، حل کردن جدول می تواند باعث افزایش حافظه فرد شود و حافظه او را درگیر کند و تا حدود زیادی از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

باید برنامه های بهداشتی برای پیش گیری و درمان این بیماری به عمل آید.

عوامل مؤثر در ایجاد آلزایمر:


1-مهمترین عامل، سن است.

2-عامل دیگر ارث است . 40 درصد از مبتلایان به آلزایمر از دخالت عوامل ارثی ، به این بیماری مبتلا گشته اند.

3-عواملی از قبیل ضربه ها یا آسیب هایی که به جمجمه وارد می شود ، دیابت، عدم تحرک ، داشتن وزن اضافی، افزایش فشار خون و کلسترول در بروز و پیشرفت این بیماری نقش دارند.

4-رژیم غذایی سرشار از کالری و چربی نیز ، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را در افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند ,افزایش می دهد.

علائم:

علائم اولیه آلزایمر در افراد مختلف و حتی روزهای پی در پی متفاوت خواهد بود. بعضی از نشانه های آن به قدری ظریف است که هیچ کس به آن توجه نخواهد کرد.

علائم بعدی به صورت بارزتری جلوه می کند و آن زمانی است که بیماری پیشرفت زیادی کرده است. از جمله

علائم اولیه ابتلا به این بیماری عبارتند از:

  


۱- از دست دادن حافظه    ۲- مشکل در انجام امور زندگی و کارهای روزانه   ۳- مشکلات زبانی:- سردرگمی زمانی و مکانی    ۵- کاهش قوه قضاوت     ۶- مشکل در تفکر انتزاعی   ۷- قرار دادن اشیاء در جای غلط     ۹- تغییر شخصیتی   ۱۰- از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری


۱- از دست دادن حافظه:

یکی از شایع ترین علائم آلزایمر فراموش کردن چیزهایی است که در فاصله زمانی نه چندان دور فرا گرفته اند. در حالیکه فراموش کردن قرار ملاقات، نام یا شماره تلفن دوستان طبیعی است ، اما در افراد مبتلا به آلزایمر فراموشی بیشتر اتفاق می افتد و بعد ها نیز با گذر زمان موارد فراموش شده را به خاطر نخواهند آورد.

یک راهکار:

برای فرد مبتلا به آلزایمر تصویر نزدیکانش را همراه با نامشان در یک آلبوم در اختیارش بگذارید.

 

 

۲- مشکل در انجام امور زندگی و کارهای روزانه:

افراد مبتلا به آلزایمر به سختی می توانند وظایف خود را بدون فکر کردن به خاطر بیاورند. فراموش کردن شیوه طبخ غذا، تعمیر لوازم منزل و یا بازی های ساده از جمله مشکلات این افراد است.

یک راهکار:

انجام کارها را روی لیبل ها یی برایش بنویسید و در جاهای مناسب نصب کنید.


۳- مشکلات زبانی:

هر فردی ممکن است بعضی اوقات به سختی بتواند کلمات صحیح را پیدا کند. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب مواقع کلمات ساده را فراموش می کنند و یا واژه های غیر معمولی را جایگزین می کنند.

۴- سردرگمی زمانی و مکانی:

فراموش کردن تاریخ روز و یا اینکه به سمت کجا در حال رفتن هستید، تا حدودی نرمال است. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب خیابان خودشان را گم می کنند و فراموش می کنند کجا هستند و یا چگونه به این نقطه رسیده اند و یا اینکه چگونه به خانه باز گردند.

۵- کاهش قوه قضاوت :

هیچ کس در همه زمانها قضاوت درستی ندارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب بدون در نظر گرفتن آب و هوا لباس می پوشند. مثلا ممکن است در روزهای گرم چندین بلوز روی هم بپوشند و یا برعکس. افراد مبتلا به آلزایمر قضاوت صحیحی راجع به پول ندارند و ممکن است مقدار زیادی پول به فروشنده بدهند و یا چیزهایی بخرند که اصلا به آن نیازی ندارند.

۶- مشکل در تفکر انتزاعی:


۷- قرار دادن اشیاء در جای غلط:

هرکس ممکن است به طور اتفاقی کلید یا کیف پول خود را در جای غلط بگذارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب چیزها را در جای غلط می گذارند . مثلا ممکن است اتو را در یخچال قرار دهند.

۸- تغییر در رفتار و خلق و خو:

افراد مبتلا به آلزایمر به سرعت تغییر خلق و خو می دهند . مثلا ممکن است بدون هیچ دلیل مشخص از حالت آرام به گریه و یا عصبانیت تغییر خلق دهند.

۹- تغییر شخصیتی:

شخصیت افراد در طول زندگی معمولا تا حدودی عوض می شود. اما افراد مبتلا به آلزایمر به طور بارزی تغییر شخصیت می دهند. مثلا ممکن است بدگمان، ترسو و یا وابسته به سایر افراد خانواده شوند.

۱۰- از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری:

بعضی اوقات خستگی بابت کارهای خانه، فعالیت های تجاری و یا مسئولیت های اجتماعی طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب بسیار غیر فعال هستند . ساعت های طولانی به تماشای تلویزیون می نشینند. بیش از حد طبیعی می خوابند و هیچ تمایلی برای فعالیت ندارند.


مشکل اصلی بیماران مبتلاء به آلزایمر
بر خلاف تصور مردم فراموشی عمده ترین مشکل بیماران مبتلا ء به آلزایمر نیست 

بلکه اختلالات رفتاری که بعد از ابتلا به بیماری بروز می‌نماید شامل غروب زدگی،
خروج  از منزل، وابستگی شدید به مراقبت ، رفتار‌های جنسی ، توهم ، هذیان ، بیقراری ،
اختلالات خواب ، تکرار مکررات ، لجبازی ، انبار و گم نمودن اشیاء و غیره است .


روش جدید تشخیص زودهنگام آلزایمر چیست؟

دانش > پزشکی - دانشمندان انگلیسی معتقدند با بررسی میزان چروکیدگی مغز و حجم مایع مغزی نخاع می‌توان آلزایمر را سال‌ها قبل از بروز علائم بالینی آن تشخیص داد و با درمان‌های مناسب، از زوال عقل جلوگیری کرد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران انگلیسی معتقدند با انجام همزمان تصویربرداری مغزی و نمونه‌گیری از مایع نخاعی (Lumber Puncture) می‌توان علائم زوال عقل یا آلزایمر را خیلی زودتر از ظاهر شدن این بیماری تشخیص داد. با استفاده از این روش، پزشکان خواهند توانست بیماری را به طور کامل متوقف کرده یا روند پیشرفت آن را آهسته کنند.

     
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی