تبلیغات
خانه بهداشت، روستاما، سخوید محل بغلHome Health Location Side - مراقبت ازچشم
خانه بهداشت، روستاما، سخوید محل بغلHome Health Location Side سربازگم نام
:بهورز : بهورزان ستون شبکه بهداشت می باشند@یاور وخادم همیشگی بهداشت روستا
خط مقدم بهداشت
abbas zare behvarz گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

7 توصیه برای سلامت ومراقبت از چشم

توصیه چشمی به سالمندان

1 در صورت بروز هر نوع ناراحتی در دیدن، مانند تار شدن دید، دیدن جرقه‌های نورانی، کج و معوج دیدن خطوط صاف، درد و قرمزی چشم‌ها و... حتما به پزشک مراجعه کنید.

2 حتی اگر مشکلی ندارید، معاینه‌های دوره‌ای چشم‌پزشکی را انجام دهید.

این معاینات به تشخیص به موقع و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های چشمی کمک می‌کند. به عنوان نمونه در آب‌ سیاه که یک بیماری چشمی است امکان دارد مشکل دید وجود نداشته باشد و فقط با معاینه توسط چشم‌پزشک، تشخیص داده شود.

3 در هوای آفتابی برای محافظت از چشم‌ها از عینک آفتابی استفاده کنید.

4 در صورت ورود گردوغبار به چشم، چای تازه‌دم تنها محلول خانگی است که می‌توانید برای شست‌وشوی چشم از آن استفاده کنید. البته به شرطی که فنجان و دست‌های شما کاملا تمیز و استریل باشد. اگر بعد از شست‌وشو حس کردید، چیزی در چشم شما باقی‌مانده، از دستکاری چشم خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنید.

5 به خاطر داشته باشید چشم در مقابل هر آلودگی‌ای حساس است و یک تماس جزیی مانند لمس چشم با دست آلوده می‌تواند موجب عفونت چشم، خارش، سوزش و آبریزش شود.

اگر به علت عفونت‌های چشمی،قطره یا پماد برایتان تجویزشده باید

1) قبل از باز کردن در قطره یا پماد چشمی، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. اگر فرد دیگری برای شما قطره را می‌چکاند، از او بخواهید دست‌هایش را بشوید.

 2) بعد از باز کردن در قطره آن را طوری روی زمین بگذارید که لبه آن با زمین تماس نداشته باشد.

 3) قطره خود را به موقع مصرف کنید تا عفونت درمان شود چون عدم درمان منجر به مشکلات بینایی خواهد شد.

 4) هر قطره یا پماد چشمی مخصوص یک نفر است. از قطره دیگران استفاده نکنید.

 5) از نگهداری طولانی‌مدت قطره‌ها و استفاده مجدد آن خودداری کنید.

6 برای کنترل فشارخون و قندخون به پزشک مراجعه کنید، زیرا عدم تشخیص و درمان به موقع آنها می‌تواند عوارض چشمی شدیدی را به وجود آورد.

7 سیگار کشیدن را کنار بگذارید چون موجب می‌شود زودتر به آب‌مروارید مبتلا شوید.

مراقبت از چشم در برابر نور آفتاب


هنگام رفتن به زیر آفتاب داغ علاوه بر محافظت پوستتان در برابر اشعه ماورای بنفش، باید به فکر محافظت از چشم‌های‌تان هم باشید.
قرار گرفتن بیش از حد در برابر پرتوهای ماورای بنفش با شماری از مشکلات چشمی مانند آب مروارید یا کاتاراکت مرتبط با افزایش سن، ناخنک (ptreygium)، فتوکراتیت و تغییرات تحلیل‌برنده قرنیه همراهی دارد.

این عوارض ممکن است باعث تاری دید، تحریک‌پذیری و قرمزی چشم، اشک‌ریزش، از دست رفتن گذرای بینایی و در برخی موارد کوری شود.

همانطور که پرتوهای ماورای بنفش نور خورشید پوست را می‌سوزانند- می‌توانند به چشم به خصوص در افراد کمسن آسیب برسانند. با روش‌های ساده‌، بی‌خطر و ارزانی مانند به سرگذاشتن کلاه لبه‌دار و استفاده از عینک‌های که به مقدار کافی اشعه ماورای بنفش را جذب می‌کنند، می‌توان از چشم‌ها حفاظت کرد.

 کودکان و نوجوانان به خصوص به آسیب چشمی ناشی از نور خورشید حساس هستند، زیرا آنها مدت بیشتری در خارج از خانه می‌گذرانندف و عدسی‌های چشم‌های آنها نسبت به بزرگسالان شفافیت بیشتری دارد، در نتیجع نور زیان‌بار بیشتری به شبکیه چشم آنها می‌رسد.

در مورد عینک آفتابی این توصیه‌ها را به یاد داشته باشید:

 • هر زمانی که چشم‌های‌تان در معرض پرتوهای ماورای‌بنفش  نور خورشید قرار می‌گیرید، حتی در روزهای ابری و در ماه‌های زمستان از عینک‌های محافظ استفاده کنید.
 • عینک آفتابی باکیفیتی بخرید که محافظت کافی در برابر پرتوهای ماورای بنفش ایجاد کند. این عینک باید 99 درصد از پرتوهای ماورای‌بنفش A و B و 75 تا 90 درصد نور مرئی را جذب کند.
 • اطمینان حاصل کنید که عدسی‌های عینک آفتابی از لحاظ رنگ با هم تطبیق می‌کنند و اعوجاج ندارند.
 • عینک آفتابی با عدسی‌های به رنگ خاکستری بخرید. این عینک‌ها بدون تغییردادن رنگ اشیا شدت نور را کاهش می‌‌دهند، طبیعی‌‌ترین دید ممکن را فراهن می‌کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که کودکان و نوجوانان‌ هم عینک آفتابی می‌زنند. آنها مدت بیشتری را نسبت به بزرگسالان زیر آفتاب می‌گذرانند.

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی